Skip to main content
GLN Numarası

Global Location Number Nasıl Alınır?

Global Location Number Nasıl Alınır? (Küresel Lokasyon Numarası) eşittir : GLN Numarası Nasıl Alınır? olarak cevaplayabiliriz.

Global Location Number; Kurumlar için sayısal karakterlerden oluşan numaraların bir araya gelerek firma adreslerinin adreslerin yerine kodlanmış tanımlardır.  GS1 Sistemi firmaların yani kurumların lokasyonların her birine, bu lokasyonu tek olarak tanımlayacak bir numara verir. Bu numara GS1 Global Location Number (Küresel Lokasyon Numarası (GLN) ) olarak adlandırılır.

Global Location Number (GLN Numarası), bir iş ya da kurum içerisindeki yasal, fonksiyonel ya da fiziksel yerleşim konumunu belirtir.

Örneğin:

Yasal yerleşim birimleri: Firmalar (şirketler), şubeler, bankalar…

Fonksiyonel yerleşim birimleri: Organizasyon içindeki bölümler; Satın Alma Departmanı, Muhasebe Departmanı, Satış Departmanı…

Fiziksel yerleşim birimleri: Bir yapı içindeki alan/bölüm; depo, sevkiyat alanı…

GLN adı verilen küresel lokasyon numaraları ( Global Location Number), lokasyonların bilgi sistemlerindeki veritabanlarında tutulan tanımlayıcı bilgilerine ulaşmak için erişim anahtarı olarak kullanılırlar. Bilgi sistemlerinde GS1 GLN’in kullanılması ile veritabanlarında bir yere ilişkin bilgilere (Örneğin: firmanın yasal adresi, posta adresi, teslim adresi, telefon ve faks numaraları, ilgili kişi, vb.) erişilir.

Global Location Number firma sorgulamanızı bu linke GLN Numarası Sorgula tıklayarak sorgulatabilir ve inceleyebilirsiniz. Sorgulamanızda firma bilginize erişemezseniz Global Location Number ( GLN Numarası) başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuz var ve GLN Numaranıza ait adresiniz yani lokasyonunuz değişti ise adres değişikliği başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. GLN Numarası adres değişikliği işlemleriniz için uzmanlarımızdan destek alabilir ve işlemlerinizi hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz. GLN Numarası işlemleriniz için bize ulaşın linkine tıklayarak ilk adımı atabilirsiniz 🙂

GLN Numası Nasıl Alınır? Aşağıda yer alan evrakların tamamlanması ve GLN Numarası müracaatınız için ilk adımı atmış olacaksınız…

global location number

GLN Numarası Başvuru İçin Gerekli Evraklar;

  • GLN Numarası Başvuru Formu: (Barkodexpress tarafından temin edilmelidir.)
  • Noter Onaylı Barkod GS1 Taahhütnamesi: (Firmamızdan temin edilmelidir.) GS1 Sistemi tarafından zorunlu tutulan noterde onaylatılan resmi belgedir. Notere onaylatılan taahhütnamenin asıl nüshası verilecek diğer evraklarla birlikte tarafımıza kargo edilmelidir.
  • Firmanıza Ait Faaliyet Belgesi (Ticaret Oda Kayıt Belgesi):Firmanızın Ticaret Odası veya Esnaf Sanatkarlar Odasına kayıtlı olduğunu gösterir resmi belgedir. Faaliyet belgenize imzalı ya da ıslak imzalı olarak asıl nüshasının tarafımıza iletilmesi gerekmektedir.
  • Firmanıza ait Yıllık Gelir Beyannamesi: (Mali Müşaviriniz Tarafından Kaşe/İmzalı Olması Gerekmektedir.)

Barkod başvurusu yapacak firmanın başvuru yaptığı yıldan bir önceki yıla ait toplam cirosunu gösteren belgedir. Son 3 Ay içerisinde kurulan ya da yeni kurulan firmalardan gelir tablosu yerine Firma Ticaret Sicili Gazetesi (Ticaret Sicil Kaydı) istenir. 

  • GLN Numarası Ücretinin Ödendiğini Gösterir Banka Dekontu

Kurum tarafından belirlenen ücretin tarafımızca verilecek resmi kurumlara yatırılması gerekmektedir. İlgili Dekont üzerinde kurum tarafından başvurunuza özel düzenlenen başvuru numaranızı ödeme açıklama kısmında belirtmeniz gerekmektedir.

Global Location Number (GLN Numarası) Ne Kadar Sürede Alınır?

GLN başvurunuz yapıldıktan sonra GS1 Sistemi tarafından gerekli incelemelerden sonra en geç 3 ila 7 iş günü içerisinde barkod numaranız onaylanmaktadır.

Firmanız adına başvurulan GLN Numaralarınızı başvuru sürenizin uzamaması için GLN Numarası için gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde tarafımıza iletilmesi önemlidir, aksi durumda GLN Başvuru süreciniz eksik evraktan dolayı uzamaktadır. 

Hızlı ve Doğru Global Location Number (Küresel Lokasyon Numarası) ve GLN Numarası Alım İşlemleriniz İçin Burayı Tıklayarak Bizimle İletişime Geçebilirsiniz..