Skip to main content

Barkod Tescili Nedir; Ürün satışlarınızda, e-ticaret satışlarınızda, ürün yönetiminizde, ürün stoklarınızda, ürünlerinizin tedarik zinciri ve kargo-ürün gönderilerinizde alınması gereken, ürüne özel olarak düzenlenen numaralar ve semboller dizinidir.

Barkodun bir diğer tanımı ise her türlü ticari ürün üzerine konulabilen, o ürün ile ilgili stok, fiyat gibi bilgileri içeren, değişen genişlikte çubuklar biçiminde, elektronik tarayıcıyla ürünü okuyup tanımlayabilen simgelerdir.

barkod tescili

Bu sembolde yer alan her çizgiler aslında farklı gruptan oluşur.

Barkod Tescil Başvurusu Nereye Yapılır?

Barkod Tescil başvuruları GS1 Türkiye Sistemi (Türkiye Global Standartlar Tedarik Zinciri ve Lojistik Eğitim Vakfı) tarafından değerlendirilmektedir.

Barkod Başvurusu için noterden alınacak barkod üyelik taahhütnamesi ( tarafımızca firmanıza özel olarak hazırlanmaktadır), firmanın mali ve gelir durumu ile ilgili bilgi ve belgeler istenmektedir. Üretilecek ya da satılacak ürünün sayılarına göre başvuru harçları değişiklik göstermektedir.

Barkod numarası alındıktan sonra da her yıl yenileme harçlarının ödenmesi gerekmektedir. 1-10’luk arası Barkod alımları bu koşulun dışında kalmaktadır.

Evraklarınızın tamamlanması ile birlikte başvuru sürecinizden itibaren ortalama bir hafta içinde barkod numaranız alınmaktadır. Özellikle E-Ticaret üzerinden satış yapmak isteyen ya da ürün tedarik ve stok takibini sağlıklı yapmak isteyen firmalar, mutlaka barkod sistemini kullanmalıdır.

Barkod başvurusu müracaatlarınız ve danışmanlarımızdan ücretsiz ön bilgi için ilgili linke tıklayabilirsiniz.